Gdzie zamontować sejf w domu i mieszkaniu?

Umiejscowienie sejfu to jeden z najważniejszych aspektów posiadania takowego w domu lub mieszkaniu. Wybierając sejf będziesz się z pewnością zastanawiać, gdzie w Twojej przestrzeni będzie pasował najbardziej. Dziś spróbujemy do tego podejść na kilka sposobów i być może uda nam się rozwiać Twoje wątpliwości.

Montaż jest istotny – zabezpiecz dodatkowo swój nowy sejf domowy przed kradzieżą

Okrutna prawda na temat zabezpieczenia mienia jest taka, że każdy sejf ważący poniżej 1000 kg powinien zostać zamontowany na stałe do podłogi lub ściany. W przeciwnym razie jego klasa bezpieczeństwa nie zostanie utrzymana mimo wykonania go według odpowiednich norm i standardów. Nawet duży sejf, który postawisz, wydawałoby się, w bezpiecznym miejscu, zakotwiony być musi.

Drugim powodem, dla którego zamontować sejf warto, jest argument czysto praktyczny. Sejfy wolnostojące o wysokiej klasie antywłamaniowej i/lub ognioodpornej będą swoje ważyć, ale zdeterminowany i wyposażony w odpowiedni sprzęt złodziej bez wątpienia podejmie próbę wyniesienia sejfu w bezpieczne miejsce, gdzie bez presji będzie mógł spokojnie do sejfu się włamać, a jest to tylko kwestia czasu.

Montaż sejfu jest zatem, obok jego klasy bezpieczeństwa i masy, trzecim najistotniejszym elementem układanki, która ma zapewnić kompleksową ochronę i bezpieczeństwo Twoich kosztowności czy pieniędzy.

Gdzie zamontować sejf – czyli jak skutecznie ukryć sejf w domu

Pytanie "jak ukryć sejf?" pojawia się dość często. Wybierając miejsce, w którym ma się odbyć instalacja sejfu, myślisz o tym, że jak schowasz sejf, to złodziej go nie znajdzie. Wbrew pozorom niełatwo ukryć sejf w do tego stopnia nieoczywistych miejscach, aby było to faktycznie skuteczne.

Miejsc, gdzie zamontować sejf można, jest w domu tak naprawdę kilka:

• w sypialni,
• w garderobie,
• w szafie na ubrania w przedpokoju,
• w gabinecie,
• w schowku pod schodami,
• w garażu,
• w piwnicy,
• w ścianie,
• w podłodze.

Wszystkie te miejsca mają swoje plusy i minusy; pamiętaj jednak, że gdziekolwiek zdecydujesz się umieścić sejf, o poziomie Twojego zabezpieczenia przed kradzieżą przede wszystkim zadecydują: klasa, waga i profesjonalny montaż sejfu, a nie samo miejsce.

Ważna przy tym jest higiena bezpieczeństwa. Jeśli decydujesz się zamontować sejf w domu, zachowaj tę informację dla siebie i domowników. Osoby postronne nie powinny nawet wiedzieć, że w domu chcesz umieścić sejf, a informacja, co będziesz w nim przechowywać i gdzie sejf jest zamontowany, powinna być szczególnie dla osób postronnych tajemnicą.

Gdzie najczęściej patrzy złodziej?

Dokładnie tam, gdzie Ty. Złodziej szuka w miejscach, w których sam schowałby sejf, zatem umieszczenie sejfu w nawet najbardziej finezyjnej lokalizacji nie ma 100-procentowej pewności, że skutecznie ukryć sejf się udało.

Możesz być zatem pewien, że wszelkie miejsca w Twoim domu, gdzie mógłbyś schować sejf, będą dokładnie sprawdzone: szafy w sypialni, garderoba, gabinet, piwnica czy garaż. Ukrycie sejfu "na amen" stoi w oczywistej sprzeczności z codziennym sejfu użytkowaniem. Sejf w domu przeważnie służy do przechowywania broni, dokumentów, kosztowności i pieniędzy, a zatem przedmiotów, do których chcesz mieć łatwy dostęp.

Montaż sejfu w ścianie

Sejfy ścienne są tematem na tyle popularnym, że warto poświęcić im osobny akapit.

Sejf ścienny różni się od modeli wolnostojących. Z reguły jest to mały sejf – choć sejfy ścienne mogą być dowolnej wielkości – który charakteryzuje się ukrytymi zawiasami pozwalającymi przykryć panelami lub obrazem płytę frontową drzwi. Sejf taki może być zamontowany na dowolnej wysokości i zastawiony meblem, np. komodą, lub wręcz umieszczony wewnątrz mebla, w dolnych partiach szafy na ubrania itp.. Sejfy takie są zatem schowane i na pierwszy rzut oka ich nie widać.

Sejf ścienny wstawia się do przygotowanej uprzednio w ścianie nośnej wnęce. Jeśli planujesz zakup takiego właśnie sejfu, musisz wybrać ścianę o odpowiedniej grubości.

Kąt otwierania drzwi sejfu ściennego ograniczony jest do 90 stopni.

Sejf podłogowy

Pewną wariacją na temat sejfów mających być niewidocznymi są sejfy podłogowe. Te urządzenia wpuszcza się w podłogę i zalewa dookoła betonem, a drzwi przykrywa panelami, dzięki czemu po sejfie można dosłownie chodzić. Trochę kłopotliwie dostać się do jego wnętrza, ale w tym wypadku priorytetem jest ukrycie. Drzwi sejfów montowanych w podłodze otwierają się do góry dzięki pneumatycznym wspornikom.

Co można przechowywać w sejfie w domu?

Sejf w domu ma służyć Tobie, zatem schować tam możesz wszystko to, co jest dla Ciebie cenne. To mogą być ważne dokumenty, kosztowności, rodzinne pamiątki, broń czy nośniki danych. Sejfy z założenia mają stanowić o Twoim poczuciu bezpieczeństwa, kiedy nie ma Cię w domu. Sejf w domu, niezależnie od tego, czy będą w nim dokumenty, czy przedmioty wartościowe w sensie finansowym, ma dać Ci komfort i pomóc w codziennym życiu.