Jak i gdzie zamontować sejf w domu?

sejf meblowy Hartmann Tresore zamontowany w szafie

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że sejf jest obowiązkowym wyposażeniem domu. Dzięki niemu możesz bezpiecznie przechowywać nie tylko wszystkie cenne przedmioty, ale i broń palną. Pozostaje więc tylko pytanie, gdzie najlepiej umiejscowić sejf. Montaż sejfu podłogowego czy ściennego może być problematyczny. Z kolei znalezienie miejsca na wolnostojący model nie jest łatwe. Sprawdź, gdzie najlepiej zamontować sejf i który model wybrać.

Sejf mocowany do podłogi lub do ściany

Ostatnio na popularności zyskują sejfy mocowane do podłogi lub do ściany. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim tego typu skrytkę łatwo ukryć. Model montowany w ścianie wystarczy zasłonić obrazem lub lustrem. Ten instalowany w podłodze bez problemu przykryjesz panelami lub dywanem. Ponadto nie zabierają one wolnej przestrzeni w pomieszczeniu.

Niestety montaż sejfu do podłogi lub ściany wymaga ingerencji w elementy konstrukcyjne budynku. Osoby mieszkające w domach wielorodzinnych i blokach nie mają możliwości instalacji takiego modelu w swoim mieszkaniu. Wszelkie zmiany konstrukcji wymagają uzyskania zgody administratora.

Sejfy mocowane do ściany czy podłogi są przeznaczone przede wszystkim dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych. Jeżeli mieszkasz w bloku lub budynku wielorodzinnym, zdecyduj się na sejf wolnostojący.

Wersje podłogowe i ścienne mają również tę wadę, że są dużo mniejsze niż ich wolnostojące odpowiedniki. Jeżeli potrzebujesz dużo miejsca do przechowywania wielu cennych przedmiotów, kup również szafę pancerną.

Zobacz też:   Sejf ścienny – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć


Montaż sejfu podłogowego

Montaż sejfu podłogowego musi odbywać się w fundamencie budynku. Nie można go instalować w stropie, bo istnieje niebezpieczeństwo naruszenia konstrukcji domu. Jeżeli masz w domu piwnicę, to dobrze będzie właśnie tam zamontować sejf. Osoby nieposiadające podpiwniczonych domów mogą wybrać dowolne miejsce na parterze budynku.

Mocowanie sejfu do podłogi może być trudne, dlatego najlepiej jest podjąć decyzję o montażu takiej skrytki jeszcze na etapie wylewania fundamentów. Jeśli jednak chcesz zainstalować sejf w już istniejącym budynku, to najlepiej skorzystać z usług fachowców.

Montaż sejfu do podłogi wymaga wykucia odpowiedniego otworu. Musi on być większy i głębszy niż sejf o około 10–15 cm. Skrytkę mocuje się przy pomocy kotew lub specjalnych śrub. Ostatni etap to zalanie wolnej przestrzeni cementem. Opcjonalnie można beton uzbroić metalowymi prętami.

Jeżeli zdecydowałeś się na umieszczenie sejfu podłogowego w piwnicy, upewnij się, że to miejsce nie jest zagrożone zalaniem spowodowanym podchodzącymi wodami gruntowymi, opadami atmosferycznymi lub w razie awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Może Cię również zainteresować: 

Montaż sejfu ściennego

Sejfu ściennego nie można montować w dowolnej ścianie. Musi ona spełniać szereg wymagań. Potrzebna jest odpowiednia grubość i wytrzymałość konstrukcji. Jeśli na miejsce montażu wybrałeś ścianę nośną, skontaktuj się z projektantem, który oceni, czy taka ingerencja w konstrukcję jest bezpieczna.

Montaż sejfu ściennego odbywa się podobnie jak tego mocowanego do podłogi. W tym przypadku również należy wykuć odpowiedni otwór, pamiętając o wymiarach większych o 10–15 cm od wielkości sejfu. Następnie pozostaje tylko zakotwienie skrytki i zalanie wolnych przestrzeni betonem.

Instalacja może wydawać się prosta, ale tak naprawdę cała operacja może potrwać kilka godzin. Powinieneś pamiętać także o tym, że nie możesz korzystać z sejfu do momentu całkowitego utwardzenia zaprawy. Prawdopodobnie potrwa to kilka dni.

Przeczytaj również: 

Gdzie ustawić sejf wolnostojący

Jak widzisz montaż sejfu podłogowego i ściennego może być trudny, a w niektórych przypadkach nawet niewykonalny. Jeśli nie chcesz zapraszać do domu całej ekipy remontowej, wybierz sejf wolnostojący.

Pamiętaj, że nie musisz przejmować się transportem szafy pancernej. Hartmann Tresore oferuje dyskretny przewóz wraz z wniesieniem, zamontowaniem i zakotwieniem sejfu. Ty musisz jedynie wybrać miejsce na swoją inwestycję.

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrałeś odpowiednie miejsce na sejf, skontaktuj się ze specjalistą. Wykwalifikowani pracownicy przyjadą na wizję lokalną i ocenią, czy prace związane z montażem przebiegną bezproblemowo. Pamiętaj, że szafa pancerna może ważyć nawet kilkaset kilogramów, więc jej wniesienie i instalacja wymagają specjalistycznego sprzętu oraz doświadczenia.

Sejf wolnostojący najlepiej jest ustawić w ustronnym miejscu, do którego nie mają dostępu goście i osoby postronne. Szafę pancerną postaw na przykład w gabinecie lub sypialni. Postaraj się umieścić sejf z dala od okien. Złodzieje przed napadem często obserwują dom, więc nie ułatwiaj im znalezienia skrytki.

Wybór sejfu to trudna i indywidualna sprawa. Wiesz już, na co zwrócić uwagę podczas montażu sejfu podłogowego i ustawienia szafy pancernej. Teraz tylko zastanów się, jak duży model będzie Ci potrzebny. Ostatnia kwestia to wybór zamka oraz klasy odporności na włamanie. Nie czekaj i zamów już dzisiaj odpowiedni sejf.

Dowiedz się, jak powinieneś zabezpieczyć broń w mieszkaniu.