Przechowywanie broni – bezpiecznie i zgodnie z prawem
Choć wybór sejfów na broń na rynku jest coraz większy, to ostatecznie podczas zakupu należy kierować się przede wszystkim wymogami prawnymi, które określa art. 32 ustawy o broni i amunicji, a także rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych. Zgodnie z przepisami broń musi być zabezpieczona przed dostępem osób nieuprawnionych, co dotyczy zarówno dzieci czy członków rodziny, jak i potencjalnych złodziei. Niewłaściwe przechowywanie broni może bowiem skutkować tragicznym wypadkiem czy nawet wykorzystaniem jej do działalności przestępczej. By się przed tym uchronić, trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i zainwestować w solidny, certyfikowany sejf czy szafę na broń o klasach bezpieczeństwa wg norm europejskich PN-EN 1143-1 albo przynajmniej PN-EN 14450. Aby jednak taka skrytka spełniała swoją funkcję, musi zostać dobrze zamontowana. W przeciwnym razie sejf może nawet stracić ważność klasy bezpieczeństwa, co sprawi, że nie będzie odpowiednio chronił zawartości i wygaśnie ochrona ubezpieczeniowa.
Przeczytaj o tym więcej w artykułach:
Jak zamontować sejf na broń?
Sejfy na broń renomowanych producentów, jak np. Hartmann Tresore, posiadają tzw. kotwy, czyli specjalne otwory i śruby, które służą do ich trwałego przymocowania do podłoża lub elementów konstrukcyjnych budynku. Taki montaż zapewnia wytrzymałość sejfu na kilkusetkilogramową siłę wyrywającą. Dotyczy to zarówno większych szaf, jak i mniejszych sejfów do 100 kg. Nawet jeśli jest w nich deponowana mała i lekka broń krótka, musi być ona bezpiecznie przechowywana w sejfie, który nie będzie możliwy do wyniesienia przez potencjalnego złodzieja.
Montaż tylko za pośrednictwem producenta
Właściwy montaż sprawia więc, że dostęp do broni palnej jest maksymalnie utrudniony, a pojemnik spełnia wszystkie normy i wymogi prawne. Trzeba jednak pamiętać, że montaż powinien zostać przeprowadzony przez fachową ekipę, dzięki czemu sejf zostanie przymocowany na trwałe do konstrukcji budynku. Nie dojdzie do uszkodzenia jego powłoki ani podłoża, a tym samym zachowana zostanie gwarancja. W zależności od potrzeb możliwe jest ukrycie sejfu na broń np. w meblach – by był niewidoczny dla osób postronnych – albo zamówienie wersji zdobionej lub ekskluzywnej, dzięki czemu szafa na broń stanie się elementem dekoracyjnym wnętrza.
Dowiedz się, jaki sejf na broń wybrać, aby mieć pewność, że nie dostaną się do niej niepowołane osoby, w tym dzieci.