Sejf na zegarki i biżuterię – jaki wybrać?
Do bezpiecznego przechowywania biżuterii i zegarków wystarczy mały sejf antywłamaniowy. Wybór odpowiedniego typu i modelu powinien być podyktowany kilkoma czynnikami, takimi jak: gabaryty i wartość depozytu (od której zależy klasa sejfu), pożądane funkcje oraz miejsce ulokowania. Należy pamiętać, że rodzaj budynku i pomieszczenia determinuje m.in. sposób montażu, a nawet typ pojemnika.
W przypadku mieszkań rekomendowane są niewielkie sejfy na biżuterię montowane w meblach. Można je dopasować chociażby do szafy, toaletki czy biurka. Występują w różnych klasach, wersjach i rozmiarach, więc z łatwością dobierzemy odpowiedni rodzaj do posiadanej biżuterii i zegarków, a także łatwo i skutecznie zamaskujemy skrytkę przed osobami postronnymi. Sejf meblowy nie powinien być lżejszy niż ok. 100 kg i powinien być wykonany w oparciu o normę PN-EN 1143-1. Warunkiem koniecznym do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa jest również montaż sejfu do elementów konstrukcyjnych budynku. W tym wypadku sejf zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa, ponieważ nie jest on możliwy do wyniesienia przez złodzieja. Najlepiej jeżeli oprócz zapewnienia ochrony antywłamaniowej sejfy meblowe zabezpieczą złożone w nich depozyty także przed pożarem wg normy PN-EN 1047-1. Z kolei lekkie, małe sejfy, nieprzymocowane na stałe, np. do konstrukcji mebli czy podłoża, nie są tu wystarczającym zabezpieczeniem.
Sejf na biżuterię w domu jednorodzinnym
W domach możliwe jest zainstalowanie sejfów ściennych i podłogowych, które są wmurowane w konstrukcję ścian lub podłogi. Wymagają jednak przygotowania specjalnej zabudowy, najlepiej na etapie wznoszenia budynku lub w czasie dużego remontu. Częściej do przechowywania biżuterii i zegarków wykorzystuje się więc sejfy meblowe lub wolnostojące, w których także można bezpiecznie przechowywać inne wartościowe przedmioty czy dokumenty. W przypadku dużej ilości lub wielkości posiadanych precjozów warto rozważyć budowę modułowego pomieszczenia sejfowego, zabezpieczonego drzwiami pancernymi, do którego wchodzi się jak do garderoby. Tego typu pomieszczenie może zostać zainstalowane także w już istniejącym budynku. Dzięki modułowej konstrukcji oraz zastosowaniu nowoczesnych technologii pomieszczenie sejfowe nie wymaga prowadzenia brudnych prac, takich jak betonowanie, spawanie, szlifowanie itp.
Prestiżowy sejf na biżuterię i zegarki
Sejf można dowolnie skonfigurować, a także nadać mu indywidualny wygląd, tak by stanowił stylową ozdobę pomieszczenia. Sejfy premium na wartościowe zegarki, ozdoby i biżuterię można także wyposażyć w wiele udogodnień, np. otwieranie ze smartfona zabezpieczone tak samo, jak dostęp do konta w banku (w oparciu o technologię PKI wraz z szyfrowaniem SHA-2), biometryczną identyfikację, automatycznie wysuwane szuflady czy wysuwane półki wyściełane aksamitem, alcantarą z poduszkami na zegarki, przegródkami czy uchwytami na pierścionki. Sejfy mogą także posiadać zasilane prądem stałym lub bateriami rotomaty, które utrzymują zegarki (zwłaszcza mechaniczne) w dobrym stanie. Zdobione lub szklane fronty, a także oświetlenie wnętrza przy pomocy technologii LED, sprawia, że sejf na biżuterię i zegarki może stanowić dekoracyjny element wnętrza, w zależności od indywidualnego pomysłu i wizji właściciela. Także z zewnątrz sejf może zostać pokryty np. carbonem, skórą ekologiczną imitującą skórę pytona. Przeczytaj więcej o sejfie „Python”: Pyton (Python) nad Wisłą
Sprawdź nasze inne publikacje: