Zagrożenia generowane przez baterie litowo-jonowe
Ogniwa litowo-jonowe są konstrukcjami dość niestabilnymi. Z tego względu jakiś czas temu jedna z wiodących firm z branży elektroniki użytkowej musiała wycofać ze sprzedaży kilka milionów akumulatorów do laptopów z tendencją do szybkiego przegrzewania się. By zapobiec niebezpiecznym wypadkom, specjaliści zalecają przechowywanie baterii litowo-jonowych w chłodnych miejscach, ale jednocześnie bez narażania ich na działanie ujemnych temperatur. Dlaczego to jest ważne? Bo trzymanie baterii np. w pobliżu kaloryfera lub w nagrzanym samochodzie skraca ich żywotność. Pamiętaj jednak, że od kwestii odpowiednich warunków przechowywania, znacznie ważniejszy jest fakt, że ładowanie takich akumulatorów w niewłaściwej temperaturze, czyli poniżej 5 °C lub powyżej 30 °C, grozi nie tylko uszkodzeniem ogniw i utratą gwarancji, ale nawet pożarem lub wybuchem.
Obowiązki producentów i użytkowników
Realne zagrożenie wybuchem, zapaleniem lub rozszczelnieniem się baterii, a w konsekwencji wyciekiem elektrolitu, narzuca na wytwórców konieczność produkcji ogniw akumulatora z systemami zabezpieczającymi. Mają one chronić przed nadmiernym rozładowaniem i naładowaniem. Gdy pierwsze generacje urządzeń wyposażonych w baterie litowo-jonowe dopiero wchodziły na rynek, wiele firm miało z tym spore problemy i dlatego dochodziło do przypadków eksplozji, na przykład w notebookach jednego z popularnych producentów laptopów i komputerów.
Po stronie użytkownika pozostaje przechowywanie urządzeń zawierających akumulatory litowo-jonowe i samych baterii w odpowiednich warunkach. Tym bardziej, że na niekontrolowane wydzielanie nagromadzonej energii baterie są narażone zarówno w trakcie niewłaściwego składowania, jak i ładowania i użytkowania.
Przeczytaj: Akumulatory litowo-jonowe – co się kryje pod tą nazwą?
Rozwiązania dla przemysłu
Tam, gdzie akumulatory litowo-jonowe są używane na szeroką skalę, na przykład w zakładach przemysłowych, warto podjąć kroki, które zabezpieczą pracowników, zakład pracy i środowisko przed pożarem, reakcjami chemicznymi, a tym bardziej przed wybuchem. To właśnie z myślą o nich powstały zaawansowane szafy na akumulatory (w tym na akumulatory litowo-jonowe) i inne rozwiązania, które umożliwiają bezpieczne ładowanie oraz magazynowanie akumulatorów.
Ponieważ przyczyną pożaru lub wybuchu może być przegrzanie w trakcie ładowania, ale też głębokie rozładowanie, zastosowanie niewłaściwej ładowarki, uszkodzenia mechaniczne czy też wysoka temperatura otoczenia, kluczowe jest właściwe przechowywanie akumulatorów. Do tego celu najlepiej nadają się ognioodporne szafy bezpieczne, pojemniki ogniotrwałe, a nawet specjalnie zaprojektowane pomieszczenia ognioodporne. Godna uwagi jest też przenośna ogniotrwała osłona do uniwersalnego użytku, która zapewnia ochronę stref produkcji lub magazynu przed skutkami pożaru. Jej konstrukcja sprawia, że można ją nakładać bezpośrednio na palety z akumulatorami.
Przeczytaj również: Szafy na materiały łatwopalne. Co oferuje rynek?
Charakterystyka szaf ognioodpornych na baterie litowe
Największą popularnością wśród wspomnianych rozwiązań cieszą się szafy ognioodporne. Duża gama dostępnych modeli pozwala dopasować odpowiedni produkt do indywidualnych potrzeb. Wśród propozycji producentów są szafy jedno- i dwuskrzydłowe z dwustronną odpornością ogniową, wyposażone w takie rozwiązania jak:
1. samozamykające się w przypadku pożaru drzwi,
2. zabezpieczenie przed niepowołanym dostępem,
3. czujniki dymu,
4. wentylację,
5. uziemienie hermetyzujące szafę w trakcie pożaru,
6. wbudowaną ogniotrwałą przegrodę do wyprowadzenia przewodów ładowania.
Certyfikowane szafy na baterie litowe, jakie ma w swojej ofercie Hartmann Tresore, zapewniają pełne bezpieczeństwo, a przy tym wyglądają bardzo estetycznie. Są łatwe w montażu i w szerokiej palecie kolorystycznej.
Szafy do składowania akumulatorów litowych zostały zaprojektowane tak, aby uwzględniać wszystkie aspekty związane z ich potencjałem zagrożenia. Zastosowane w nich systemy ostrzegawcze pozwalają podjąć odpowiednie kroki już przy pierwszych oznakach pożaru, takich jak wzrost temperatury czy zadymienie. Możliwa jest integracja szaf z ogólnym systemem zarządzania budynkiem. Jeśli poszukujesz bezpiecznego magazynowania zasobów energii, zobacz ofertę Hartmann Tresore i wybierz model szafy, który będzie dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.
Przeczytaj także:
Bezpieczne przechowywanie leków w aptekach i placówkach medycznych