Kluczowy zamek do sejfu – zabezpieczenie proste w obsłudze
Kluczowy zamek do sejfu jest standardowym rozwiązaniem. Ze względu na prostą budowę jest najtańszy. Tradycyjne zabezpieczenie cechuje się łatwością obsługi i serwisowania.
Wadą kluczowego zamka do sejfu jest między innymi to, że musisz mieć miejsce do przechowywania kluczy. Najbezpieczniej trzymać je w innym budynku. Klucze musisz mieć zawsze przy sobie, a w przypadku ich zagubienia trzeba wymienić mechanizm na nowy. Pamiętaj, że jeżeli z sejfu będzie korzystać więcej osób, to każda musi mieć swój klucz.
Ciągłe otwieranie szafy pancernej przy pomocy klucza może być uciążliwe. Podczas eksploatacji może on zostać uszkodzony, co uniemożliwi otwarcie sejfu. Ponadto to proste zabezpieczenie nie jest najbezpieczniejsze.
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem sejfu, sprawdź naszą ofertę: sejfy na broń i sejfy domowe
Tradycyjny mechaniczny zamek do sejfu z pokrętłem
Mechaniczny zamek do sejfu z tradycyjnym pokrętłem cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Ponadto szafa pancerna z klasycznym zabezpieczeniem na szyfr wygląda ładnie i elegancko. Zaletą jest również brak kluczy. Wystarczy zapamiętać szyfr.
W przypadku tego zabezpieczenia – podobnie jak w przypadku zamka kluczowego – niepotrzebne jest zasilanie prądem. Zamek do sejfu z pokrętłem jest bezawaryjny i łatwy w obsłudze. Ponadto nie można ustalić szyfru przy pomocy stetoskopu, więc nie musisz się martwić, że złodziej otworzy sejf przy pomocy wprawnego ucha tak jak na filmach.
Główną wadą zamka mechanicznego jest to, że wprowadzenie szyfru wymaga precyzji i spokojnej ręki. Jedna pomyłka i pokrętłem trzeba kręcić od początku. Tego zabezpieczenia nie poleca się osobom, które mają problem z drżącymi rękami. Precyzyjne wprowadzanie kodu sprawia, że procedura otwierania jest dłuższa niż w przypadku innych zamków.
Jeżeli potrzebujesz często i szybko otwierać szafę pancerną, to rozwiązanie nie jest dla Ciebie. Zamku z pokrętłem nie poleca się również, gdy do sejfu ma mieć dostęp większa liczba osób. Pamiętaj, że im więcej ludzi zna kod, tym większa szansa, że pozna go ktoś niepowołany.
Przeczytaj: Jak otworzyć sejf? Sposoby otwierania różnych zamków
Wygodny elektroniczny zamek do sejfu z klawiaturą numeryczną
Zamek do sejfu z klawiaturą numeryczną to wygodniejsze i prostsze rozwiązanie niż klasyczne pokrętło. Kod wpisuje się znacznie szybciej bez obawy o pomyłkę. Zmiana szyfru również jest zdecydowanie prostsza. W przypadku tego zabezpieczenia nie musisz nosić kluczy. Podobnie jak zamek z pokrętłem cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Każdy użytkownik sejfu może mieć własny szyfr, a w razie potrzeby istnieje historia wykonanych operacji.
Zamek do sejfu z klawiaturą numeryczną to rozwiązanie elektroniczne, które potrzebuje dodatkowego źródła energii w postaci baterii. Nie jest tak trwały i bezawaryjny jak zamek mechaniczny i kluczowy. Pamiętaj, że wprowadzany kod może być podejrzany przez nieuprawnione osoby.
Może Cię zainteresować: Zmiana kodu w sejfie. 5 faktów, o których musisz wiedzieć
Biometryczny zamek do sejfu na odcisk palca
Zamek do sejfu na odcisk palca to zaawansowane rozwiązanie, które cechuje się najwyższym poziomem bezpieczeństwa. W tej opcji nie musisz pamiętać kodu, a otwieranie szafy pancernej jest proste i szybkie. Nikt również nie jest w stanie podejrzeć hasła. Zamek biometryczny oferowany przez Hartmann Tresore posiada certyfikat VdS, czyli dokument potwierdzający najlepszą jakość i najwyższy standard w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Certyfikat ma międzynarodową renomę.
Jeżeli chcesz korzystać z zabezpieczenia biometrycznego, musisz mieć wyraźne linie papilarne. Osoby, które często mają styczność ze smarami lub którym pocą się dłonie, będą miały problemy z otwarciem. Zamek do sejfu na odcisk palca również nie jest polecany osobom, które są narażone na uszkodzenia linii papilarnych. Jeżeli grasz na instrumentach strunowych lub jesteś dentystą, to czytnik może nie rozpoznać Twojego odcisku.
Biometryczne zabezpieczenie wymaga stałego zasilania z gniazdka elektrycznego, dlatego nie jest to dobre rozwiązanie w miejscach, gdzie występują częste przerwy w dostawie energii.
Przeczytaj artykuł: Sejfowe zamki pod lupią - wybierz optymalnie
Nowoczesny zamek do sejfu obsługiwany smartfonem
Rozwój technologii sprawił, że można w sejfie zamontować zamek sterowany smartfonem. Jest to rozwiązanie dla osób lubiących nowinki techniczne. To zabezpieczenie nie należy do najbezpieczniejszych, ale ma zalety, które mogą być kluczowe w Twoim przypadku.
Smartfon umożliwia łatwe sterowanie dostępem do szafy pancernej z dowolnego miejsca na świecie. Nadanie lub odebranie uprawnień do otwarcia sejfu zajmuje zaledwie kilka sekund. Takie zabezpieczenie sprawdzi się, jeżeli do szafy ma mieć dostęp większa liczba osób.
Największą wadą jest to, że jeżeli chcesz na bieżąco zarządzać dostępem do sejfu, to musisz mieć stały dostęp do Internetu. Ponadto zamek wymaga stałego podłączenia do gniazdka elektrycznego. Sejf z tym zabezpieczeniem musi być wyposażony w rewizję, czyli mechanizm otwierania kluczem (na wypadek awarii).
Bez względu na to, jaki zamek do sejfu wybierzesz, musisz pamiętać, że musi on przede wszystkim skutecznie chronić dostępu do środka szafy. Wybierz zabezpieczenie, które nie będzie dla Ciebie uciążliwe. Jeżeli z sejfu mają korzystać także inne osoby, to warto wybrać bezpieczny zamek elektroniczny. Pamiętaj o funkcji historii otwierania drzwi!
Sprawdź naszą inną publikację: Serwis, eksploatacja i awaryjne otwieranie sejfu