Włamanie do domu lub mieszkania – co robić i jak się zachować?

złodziej włamujący się do domu

Bandyci, którzy przemierzają kraj, włamując się i rabując co popadnie, to obrazek, który znamy z filmów sensacyjnych o napadach i włamaniach albo z kultowych komedii, jak film Chrisa Columbusa – „Kevin sam w domu”. Tym samym wizja takich przestępstw w naszym życiu wydaje się dość odległa i mało prawdopodobna. Czy tak właśnie powinniśmy je  postrzegać? Rzeczywistość często okazuje się zupełnie inna – dowiedz się, co robić w trakcie i po włamaniu do domu lub mieszkania, by zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Kradzieże z włamaniem – statystyki Komendy Głównej Policji

Najbardziej wiarygodną odpowiedź na to pytanie dają policyjne statystyki. Czego możemy się z nich dowiedzieć? Okazuje się, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba przestępstw w postaci kradzieży z włamaniem spadła aż o 80%. To doskonała wiadomość, tym bardziej, że jednocześnie wzrosła ich wykrywalność – z 23,5% w 1999 roku aż do 44,4% w roku 2019. Czy oznacza to, że możemy się czuć bezpiecznie? Niestety nie, bo choć policyjne dane napawają optymizmem, to wciąż każdego roku dochodzi w naszym kraju do około 70 000 kradzieży z włamaniem do mieszkania bądź domu.

Czy to dużo? Wystarczy sobie wyobrazić, że co 7,5 minuty gdzieś w Polsce dochodzi do takiego przestępstwa. Niepokoi również fakt, że od 2017 roku ilość przestępstw z tej kategorii stopniowo rośnie. Prym wiodą województwa: mazowieckie, dolnośląskie i śląskie. W samej Warszawie i 9 powiatach podlegających Komendzie Stołecznej Policji, tylko w lipcu 2020 r. odnotowano niemal 4000 włamań i kradzieży. Dla porównania: w tym samym czasie stwierdzono 20 zabójstw, 60 gwałtów oraz 160 bójek i pobić. Skala jest więc ogromna, a kradzieże z włamaniem zajmują niechlubne drugie miejsce, zaraz po zwykłych kradzieżach, wśród najczęściej spotykanych rodzajów przestępstw uciążliwych dla społeczeństwa, notowanych przez policję.

Kto pada ich ofiarą? Najczęściej są to właściciele nieruchomości w miastach i na obrzeżach miast, czyli wszędzie tam, gdzie mieszkańcy odznaczają się większą zamożnością. Jednocześnie warto zauważyć, że ofiarami nie są wyłącznie właściciele wyposażonych w luksusowe dobra mieszkań i domów. Rzadziej dochodzi do kradzieży z włamaniem na wsiach, gdzie trudniej zachować anonimowość, choć i tam tego typu przestępstw nie brakuje. Policyjne dane nie pozostawiają wątpliwości – kradzieże z włamaniem do domów i mieszkań to poważny problem.

Co ciekawe, tendencję wzrostową w zakresie liczby kradzieży z włamaniami odnotowuje nie tylko polska policja. Oczywiście można też spekulować, czy obecna sytuacja gospodarcza, związana z pandemią koronawirusa i kryzysem gospodarczym, nie skłoni przestępców do wzmożonej aktywności w najbliższych miesiącach i latach. Mimo zwiększonej wykrywalności włamań rosnąca ich liczba nie pozostawia złudzeń, dlatego warto wiedzieć, jak się zachować w obliczu realnego zagrożenia.

włamywacz w domu

Co zrobić, gdy złodziej jest w domu?

Jeśli będziesz słyszeć nieznajome głosy lub dźwięki, to intruzi prawdopodobnie wciąż są w Twoim mieszkaniu. Bardzo istotny jest teraz właściwe postępowanie. Przede wszystkim trzeba zachować spokój i ustrzec się paniki, co w takim położeniu nie jest łatwe.

  • Wycofaj się albo ukryj. Jeśli wszedłeś do domu, lepiej będzie natychmiast go opuścić, a idealnie - zamknąć od zewnątrz, dzięki czemu intruzom będzie znacznie trudniej uciec. Zatrzymaj się u sąsiadów albo w samochodzie. Jeżeli jednak nie możesz wyjść z mieszkania, to schowaj się w bezpiecznym miejscu, np. w pokoju z drzwiami zamykanymi od środka.
  • Ustal, gdzie są włamywacze. Nasłuchując dźwięków albo obserwując dom z zewnątrz postaraj się określić aktualne miejsce przebywania złodziei. Pod żadnym pozorem nie wchodź w kontakt z napastnikami, gdyż może to pobudzić ich do zachowań agresywnych. Gdyby jednak doszło do konfrontacji, nie poddawaj się emocjom, mów do nich spokojnie i unikaj gwałtownych ruchów.
  • Wezwij pomoc. Z bezpiecznego miejsca zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub 997 i zgłoś włamanie do mieszkania podając niezbędne i ważne informacje, w tym adres Twojej posesji. Bardzo przydatny będzie kierunek ucieczki włamywaczy i dane ich pojazdu, o ile udało Ci się te informacje uzyskać. Jeśli dom jest pod nadzorem firmy ochroniarskiej, skontaktuj się z nią i poproś o patrol interwencyjny.

Jak się zachować po włamaniu do domu?

Gdy przyjadą funkcjonariusze, będą starać się ująć intruzów, jeśli ci ciągle pozostają na miejscu. W przeciwnym razie przystąpią do zabezpieczenia śladów włamania.

Policja poprosi Cię o ustalenie, co zabrali złodzieje. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia spisz listę ukradzionych przedmiotów i zrób jej zdjęcie, aby mieć kopię. Istotne jest, aby niczego nie dotykać, dopóki policjanci zabezpieczą ślady. Być może wcześniej sfotografowałeś kosztowności, które akurat padły łupem intruzów - przekaż te zdjęcia funkcjonariuszom, najlepiej z paragonami zakupu tych rzeczy.

Jeśli włamywacze ukradli Twój portfel i/albo telefon, nie zapomnij o natychmiastowym zastrzeżeniu dowodu osobistego, kart bankowych, dowodu rejestracyjnego auta i zgłoszeniu kradzieży telefonu swojemu operatorowi.

Następną rzeczą będzie zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi mieszkania, o ile uprzednio zawarłeś odpowiednie ubezpieczenie.

Jak chronić się przed włamaniem do mieszkania lub domu?

Tendencja wzrostowa w zakresie wspomnianych przestępstw skłania, by sięgnąć po środki, które pomogą chronić mienie przed włamywaczami. Z pomocą przychodzą produkty bezpieczne, w tym antywłamaniowe drzwi i okna, rolety, kraty, solidne bramy oraz ogrodzenia. Trwałe zabezpieczenia wymagają sił i czasu, aby je sforsować i sprawiają, że złodzieje w domu zostawiają więcej śladów. Wszystko to zwiększa ryzyko niepowodzenia, a nawet przyłapania włamywacza na gorącym uczynku. To skutecznie zniechęca do podjęcia próby włamania do domu. Nie bez znaczenia jest też automatyka, w tym systemy alarmowe czy kontrola dostępu.

A jeśli to zawiedzie? Pozostaje właściwe zabezpieczenie mienia. Towarzystwa ubezpieczeniowe, które wnikliwie analizują zgłaszane szkody kradzieżowe, zgodnie przyznają, że łupem złodziei najczęściej padają przedmioty o dużej wartości i jednocześnie małych gabarytach – wszystko, co można szybko i łatwo wynieść. Tym samym najczęściej jest to biżuteria, zegarki, gotówka, elektronika i inne drobne przedmioty, jakie łatwo spieniężyć. Wszystkie tego typu rzeczy najłatwiej zabezpieczyć umieszczając je w sejfie. Już nawet niewielkich rozmiarów dyskretny sejf domowy, jakich nie brakuje w ofercie Hartmann Tresore, może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo mienia. W takim sejfie można też umieścić dokumenty, nośniki danych i pamiątki, czyli wszystko to, czego utrata lub zniszczenie byłoby szczególnie dotkliwe.

Najlepiej zastosować kilka rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo – tak na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz – w przypadku sforsowania zewnętrznej bariery. Bądźmy zatem zapobiegliwi i nie dajmy się złodziejom – również nie dzieląc się potencjalnie przydatnymi dla włamywaczy szczegółami dotyczącymi naszego statusu materialnego czy planów urlopowych na portalach społecznościowych.

Myślisz o kupnie sejfu, ale nie wiesz, jaki model wybrać? Odwiedź stronę Hartmann Tresore i skontaktuj się z naszymi doradcami.

Zainteresują Cię również inne nasze publikacje: