Na strzeżonym osiedlu nie trzeba obawiać się włamania
Na nowych osiedlach zdarzają się serie włamań do mieszkań popełniane przez włamywaczy przygotowanych do forsowania seryjnych zamków instalowanych w drzwiach, które kupowane są masowo przez dewelopera. Z kolei w domach na peryferiach miast przestępcy potrafią omijać skomplikowane zabezpieczenia i wyszukują ich najsłabszego ogniwa, którym okazuje się być np. małe okno piwniczne lub drzwi garażowe. Do włamania dochodzi wtedy najczęściej za dnia, gdy domownicy są w pracy i szkole.
Nie przechowuję w domu gotówki, więc nie grozi mi włamanie
Dla włamywaczy najatrakcyjniejszym łupem są pieniądze w gotówce i biżuteria. Nie oznacza to jednak, że jeśli nie przechowujemy ich w domu, to nie może dojść do włamania. Przestępcy zadowalają się bowiem wszystkim, co można spieniężyć i otrzymać nawet ułamek wartości za te właśnie przedmioty. Dotyczy to przede wszystkim elektroniki, czyli laptopów, tabletów i smartfonów. Z uwagi na gabaryty rzadziej kradzione są telewizory. Jednak dobrze przygotowani złodzieje mogą pokusić się o wyniesienie dokumentów, np. paszportów, a nawet cennych pamiątek rodzinnych.
Złodzieje działają pod osłoną nocy
W rzeczywistości nocne włamania zdarzają się częściej w przypadku punktów handlowych i sklepów niż domów mieszkalnych. Włamywacze najchętniej działają bowiem za dnia, gdy domownicy przebywają w pracy lub są na weekendowym lub dłuższym wyjeździe. Rabunek w ich ocenie ma być szybki, bezgłośny i niewidoczny. Co gorsza, niektórych przestępców nie odstrasza nawet obecność w obiekcie właścicieli nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że udaje się udaremnić aż 1/3 wszystkich napadów tylko dzięki zastosowaniu odpowiedniej techniki zabezpieczeń.
Alarm i monitoring wystarczą, by odstraszyć złodzieja
Kradzież z włamaniem to czyn o bardzo dynamicznym przebiegu. Wprawnemu włamywaczowi wystarczy kilka minut, by sforsować zabezpieczenia, zabrać kosztowności i zbiec z miejsca zdarzenia. Dla takiego sprawcy, który dodatkowo jest zamaskowany, monitoring nie będzie przeszkodą. Podobnie jest w przypadku drobnych przestępców, którzy często nie oceniają racjonalnie poziomu niebezpieczeństwa swojego działania. Są to włamywacze, którzy używają pospolitych narzędzi i wyrządzają wiele szkód, wyważając drzwi lub okna. System alarmowy i monitoring mogą być jednak skuteczne w połączeniu z zastosowaniem pozostałych, solidnych zabezpieczeń, np.: antywłamaniowych drzwi z certyfikowanymi zamkami, okien, rolet i sejfu. Istotne jest także dobre oświetlenie wokół nieruchomości, które sprawi, że sprawca zostanie szybko zauważony.
Sprawdź dostępne sejfy na pieniądze i biżuterię w Hartmann Tresore!
Najbardziej narażone na włamanie są mieszkania na parterze
Mieszkanie położone na parterze to duże ułatwienie dla złodzieja, jednak jeśli jest ono odpowiednio zabezpieczone np.: roletami, drzwiami i oknami antywłamaniowymi, to może nie być atrakcyjne dla przestępców, którzy stosują proste metody siłowe podczas włamań. Prędzej wybiorą oni na cel obiekt, w którym są uchylone okna lub drzwi balkonowe, przez które bez większych trudności można dostać się do środka. Do tego celu wystarczy wkrętak i odrobina siły.
Solidne zabezpieczenia i sejf niepotrzebnie zwracają uwagę
Warto wiedzieć, że im cenniejsze mienie mamy, tym solidniejszych zabezpieczeń należy użyć. Przy ich instalacji zawsze trzeba zachować dyskrecję. Jeśli będziemy dbać o sprawność zabezpieczeń, ich uzbrajanie i przechowywanie najbardziej wartościowych przedmiotów i dokumentów w solidnym sejfie, znacznie zwiększamy swoje bezpieczeństwo. W przeciwnym wypadku świadomie narażamy się na duże straty finansowe.
Źródło: http://gazetasledcza.pl/2016/03/wlamywacze-sa-dzialaja/#.WWSAUYjyg2w
Sprawdź podobne publikacje: