Montaż sejfu w domu. Jak to zrobić i gdzie będzie najbezpieczniej?

źródło: Richard / stock.adobe.com

Wiele osób trzyma w domu gotówkę, biżuterię, dzieła sztuki, rzadkie kolekcje lub inne drogie przedmioty. Niestety, nie każdy odpowiednio zabezpiecza swój dobytek. Kupno sejfu to rozsądne rozwiązanie, które sprawi, że będziesz spał spokojnie. Certyfikowany sejf na drogie przedmioty pozwoli skutecznie chronić mienie przed złodziejem. Odpowiedni montaż sejfu zwiększy Twoje bezpieczeństwo.

Jak zamontować sejf, aby włamywacz go nie obrabował?

Zanim zamontujesz sejf, postaw się na miejscu włamywacza. W jaki sposób będzie chciał ukraść Twoje mienie? Przede wszystkim na początku będzie musiał znaleźć sejf, dlatego powinien być on zamontowany w miejscu niewidocznym.

Montaż sejfu w ścianie jest dobrym rozwiązaniem, ale pamiętaj, aby był on zasłonięty obrazem lub portretem. Rabuś po znalezieniu sejfu będzie próbował pokonać zabezpieczenia zamka. Jeżeli kupiłeś sejf z certyfikowanymi zabezpieczeniami, możesz spać spokojnie – złodziej go nie otworzy.

Włamywacz może próbować wyważyć drzwi. Sejfy posiadające klasę bezpieczeństwa potwierdzoną certyfikatem są bezpieczne, bo mają solidne rygle i wzmacniane zawiasy. Wzmocniona metalowa płyta markowego sejfu chroni przed rozwierceniem i nie podda się nawet diamentowym wiertłom.

Ostatnim sposobem, w jaki można dokonać rabunku, jest kradzież sejfu wraz z zawartością. Montaż sejfu w ścianie da gwarancję, że włamywacz go nie ukradnie. Niektóre modele możesz ukryć w podłodze. Większe sejfy, mimo że trudno je wynieść bez specjalistycznego sprzętu, są dodatkowo kotwione w podłodze i ścianie.

Dobrym sposobem jest również montaż sejfu w szafie. W ten sposób dobrze ukryjesz swoje kosztowności. Trwałe przykręcenie do podłoża sprawi, że nawet małego sejfu nie będzie można wyciągnąć.

Kto najczęściej włamuje się do sejfu?

Zakup certyfikowanego modelu oraz montaż sejfu w ścianie nie zawsze zabezpieczy Cię przed rabunkiem. Bardzo ważna jest dyskrecja. Sprawdź, czy nikt nie patrzy, kiedy otwierasz sejf. Niepowołane osoby mogą podejrzeć szyfr.

Jak pokazują policyjne statystyki, włamań bardzo często dokonują osoby, które już kiedyś odwiedziły obrabowany dom. Może to być sprzątaczka, hydraulik, opiekunka do dzieci albo ekipa montująca telewizję satelitarną. Uważaj też na wścibskich znajomych. Montaż sejfu powinien odbyć się w pomieszczeniu, do którego nie mają dostępu osoby trzecie. Dobrym wyborem będzie garderoba, sypialnia albo gabinet.

Przeczytaj, jak się zabezpieczyć przed kradzieżą z włamaniem.

Montaż sejfu w ścianie – praktyczne wskazówki

Montaż sejfu w ścianie nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Najlepiej, jeśli miejsce jego instalacji zaplanujesz jeszcze na etapie budowy domu. Jeżeli chcesz zamontować sejf w miejscu, w którym już mieszkasz, to musisz liczyć się z niewielkim remontem i dostosowaniem ściany.

Ściana, w której chcesz umieścić sejf, musi być dostatecznie gruba (10 cm grubsza niż głębokość sejfu). Jeżeli nie masz takiej ściany, to zleć dobudowanie kolejnej warstwy cegieł. Otwór w ścianie powinien być około 10 cm szerszy i wyższy niż sam sejf. Po wykonaniu otworu powierzchnię należy zagruntować.

Przed montażem zabezpiecz drzwi i zamek sejfu przed zabrudzeniem i uszkodzeniem. Cement do montażu sejfu warto dodatkowo uzbroić metalową siatką. Nie używaj szybkoschnących zapraw. Wybierz rzadki cement, aby dokładnie wypełnić szczeliny w otworze.

Zanim kupisz sejf, przemyśl jaki model będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem

Na rynku spotkasz wiele modeli sejfów, które mają różne przeznaczenie. Najważniejsze jest to, aby wybrać wersję z certyfikatem i odpowiednią klasą bezpieczeństwa. Tanie, budżetowe modele sprzedawane w marketach i serwisach ogłoszeniowych nie spełniają wymogów i norm europejskich.

Tanie sejfy bez certyfikatu można łatwo otworzyć i zniszczyć. Kup markowy model o wysokiej klasie odporności na włamanie, a będziesz pewny, że Twoje mienie jest bezpieczne. Zwróć uwagę także na klasę bezpieczeństwa zamka. Te montowane w sejfach domowych powinny mieć klasę A.

Jeżeli nie chcesz umieszczać skrytki pancernej w ścianie, to wybierz montaż sejfu w szafie. Takie dyskretne rozwiązanie jest szybsze i nie wymaga kucia otworu w ścianie. Aby wykonać montaż poprawnie, trzeba przewiercić się przez płytę szafy i zakotwić sejf w podłożu lub w ścianie.

Bardzo ważną kwestią są wymiary sejfu. Przemyśl, czy w przyszłości nie będziesz potrzebował więcej miejsca. Może warto zainwestować w duży sejf wolnostojący, który pomieści dodatkowe dokumenty. Duże szafy pancerne są bezpieczniejsze niż małe sejfy, ponieważ ze względu na swoją wagę nie ma możliwości wyniesienia ich bez zastosowania specjalistycznego sprzętu. Sejfy wolnostojące również kotwi się w ścianie i podłożu.

Ciekawym i estetycznym rozwiązaniem są pancerne gabloty wyposażone w wielowarstwowe hartowane szkło. W takim sejfie możesz wyeksponować kolekcję broni, dzieł sztuk lub wartościową biżuterię.

Jeżeli podjąłeś decyzję o zakupie sejfu, to na pewno będziesz zadowolony z takiej inwestycji. Sejfy powoli stają się standardowym wyposażeniem każdego nowoczesnego domu. Kup model o wysokiej klasie bezpieczeństwa, a bez obaw będziesz mógł zostawić dom bez opieki.

Przeczytaj również: