Najciekawsze rozwiązania w nowoczesnych sejfach. Co oferuje rynek?

ręka mężczyzny wpisującego kod do sejfu

Współczesne sejfy już dawno przestały przypominać metalowe, ciężkie skrzynie z zamkiem szyfrowym, które przytwierdzono do podłogi lub ściany. Szeroka gama dostępnych sejfów do użytku prywatnego i firmowego to przede wszystkim dopracowane detale, innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne, które czasem potrafią zaskoczyć, a nawet oryginalny design. Przedstawiamy najciekawsze rozwiązania stosowane w nowoczesnych sejfach.

Przemyślana konstrukcja sejfów

System alarmowy w sejfie czy też czujniki sejsmiczne to tylko przykładowe propozycje producentów. Ciekawą propozycją jest sejf z podwójnym dnem (ghost safe) lub ścianką. Otwarcie sejfu daje dostęp do pierwszej skrytki, ale prawdziwy schowek kryje się głębiej i jest całkowicie niewidoczny. Oczywiście dla niepoznaki warto w pierwszej części umieścić trochę pieniędzy i kosztowności lub ich dobre imitacje, w tym fałszywe dokumenty. Dzięki niemu można przechytrzyć złodziei, jeśli pomimo zabezpieczeń sforsują sejf lub zmuszą właściciela do jego otwarcia. W tym drugim przypadku niezastąpiony jest też tzw. cichy alarm. Na czym polega? Jeśli użytkownik sejfu będzie działał pod przymusem, otwiera sejf nie zwykłym kodem, lecz drugim – awaryjnym, który od razu alarmuje odpowiednie służby.

Zamki sejfowe w nowej odsłonie

Sejfy często kojarzą się z charakterystycznymi pokrętłami, którymi obraca się w lewo i w prawo, wprowadzając odpowiedni kod. To tak zwane zamki szyfrowe mechaniczne, ale gama dostępnych rozwiązań jest dużo szersza. Wśród nich tradycyjne zamki kluczowe, zamki szyfrowe mechaniczne i elektroniczne, a także najnowocześniejsze – zamki biometryczne. Te ostatnie mają najczęściej wbudowany czytnik linii papilarnych i termiczną metodę odczytu. To inteligentne i zarazem bezpieczne rozwiązanie, bo użytkownik przeciąga po czytniku palcem, nie zostawiając tym samym swojego odcisku, który można by było potencjalnie skopiować. Coraz częściej w sejfach stosuje się najbardziej zaawansowane rozwiązania, np. zamki, które pozwalają wykonać skan siatkówki lub tęczówki oka. Rzadziej wykorzystuje się metodę rozpoznawania głosu lub skan twarzy, ze względu na większe trudności z weryfikacją użytkowników.

Sprawdź: Jak otworzyć sejf? Sposoby otwierania różnych zamków

Rozwiązania na miarę potrzeb

Puste wnętrze sejfu to już rzadkość, choć i takie sejfy są dostępne w sprzedaży. Coraz częściej producenci sejfów wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują modele dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Mowa zarówno o sejfach mających specjalne przeznaczenie, jak i o całkowicie personalizowanych produktach. Wśród propozycji są sejfy na zegarki i na biżuterię, które mają wysuwane szuflady, odpowiednie przegródki i uchwyty (zazwyczaj indywidualnie skonfigurowane), a przy tym są wyposażone w wysokiej jakości rotomaty nakręcające zegarki, oświetlone przy pomocy technologii LED, a nawet witryny z przeszkleniem tak, by stanowiły dekorację wnętrza.

otwarty sejf rotomaty na zegarki automatyczne

To także depozytory kluczy, umożliwiające zarządzanie kluczami. Na uwagę zasługują sejfy na nośniki danych, szczególnie zabezpieczone pod kątem odporności na działanie ognia, dymu i środków gaśniczych, ale też wyposażone tak, by ułatwić przechowywanie dużej liczby nośników. To również sejfy dla kolekcjonerów na cenne eksponaty, umożliwiające osiągnięcie kompromisu pomiędzy bezpieczeństwem a radością z eksponowania zbiorów. Elegancko wykonane z zastosowaniem szkła pancernego i pięknie oświetlone spełniają najwyższe wymagania zarówno prywatnych kolekcjonerów, jak i salony jubilerskie lub muzea.

Stylowy design

Nowoczesny sejf nie musi już szpecić wnętrza. Coraz więcej sejfów, w tym ekskluzywne modele wykonywane na zamówienie, to prawdziwe perełki nowoczesnego designu. Nie każdy wie, że wiele z nich powstaje przy udziale uznanych projektantów mebli i sztuki użytkowej. Sejf, który wygląda jak elegancki drewniany mebel, a może sejf obity materiałem imitującym skórę węża? Złocone okucia, ręczne malunki albo stylowy grawer? Wnętrze wyłożone aksamitem lub naturalną skórą? Dla producentów, takich jak Hartmann Tresore nie ma rzeczy niemożliwych!

Dzięki bogatej ofercie każdy może znaleźć odpowiednie rozwiązanie, zarówno pod względem użytkowym, jak i estetycznym. Najnowsze technologie pozwalają łączyć maksymalne bezpieczeństwo z wygodą korzystania z sejfu na co dzień.

W kontraście do opisanych tu rozwiązań z innego tekstu dowiesz się, jakie sejfy można kupić w marketach: Czy warto kupić sejf w markecie?