Jakie cechy musi mieć panic room?
Być może pamiętacie całkiem niezły film z Jodie Foster i Kristen Stewart pt. „Azyl”*. Opowiada historię matki i córki, które schroniły się przed włamywaczami w tytułowym azylu, zabezpieczonym z każdej strony pomieszczeniu. Pomijając mającą swoje prawa warstwę fabularną, film pokazuje dokładnie to, czym jest prawdziwy panic room – wydzielonym miejscem w domu lub bezpośrednio z nim połączonym, w którym w razie napaści można się schronić i bezpiecznie poczekać na przyjazd ochrony lub policji. Pomieszczenie takie powinno posiadać kilka kluczowych cech:
- - musi znajdować się w miejscu nieoczywistym dla osoby postronnej, nieznającej topografii budynku, utrzymywane w tajemnicy przed wszystkimi poza domownikami,
- - musi być łatwo dostępne dla właściciela, by osoba zagrożona mogła zamknąć się tam w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu sekund od chwili wykrycia włamania,
- - musi być chronione drzwiami o wysokim stopniu ochrony antywłamaniowej, by intruz nie spodziewający się jego istnienia nie był w stanie się dostać do środka,
- - musi mieć wentylację, osobne niezależne od budynku źródło wody, żywności, najpotrzebniejszych lekarstw, zasilania, dostęp do Internetu lub inną formę komunikacji z zewnątrz.
Może Cię również zainteresować:
Jak wygląda panic room?
Pomieszczenie bezpieczne może mieć różną postać, zależną od warunków panujących w budynku. Jego najważniejszym elementem są na pewno drzwi, stanowić one będą linię obrony przed napastnikiem. Drzwi do panic roomu potrafią różnić się znacznie od klasycznych drzwi skarbcowych. Zdarza się, że drzwi takie mają postać włazu o średnicy jednego metra umieszczonego w podłodze. Są to jednak przypadki rzadkie, umieszczenie tego typu wejścia do schronu stanowi komplikację, która w razie zagrożenia kosztować będzie kilka bezcennych sekund. To, co jednak obecne jest w każdych drzwiach do panic roomu, to możliwość zamknięcia się od środka jednym szybkim ruchem. Służy do tego tzw. klamka paniczna, której ustawienie w odpowiedniej pozycji uruchamia dodatkowy mechanizm ryglujący. Warto zauważyć, że klamka taka uniemożliwia z kolei zamknięcie kogoś w środku skarbca wbrew jego woli.
Drzwi to jednak nie wszystko. Osadzenie nawet najbezpieczniejszych drzwi w lichej i łatwej do penetracji ścianie nie gwarantuje bezpieczeństwa. Instalację pomieszczenia bezpiecznego warto zatem zaplanować na etapie projektu budynku. Natomiast gdy budynek jako taki już stoi i nie ma możliwości ingerencji w jego rozkład rozwiązaniem jest pomieszczenie modułowe składające się z gotowych paneli montowanych na miejscu, łącznie z drzwiami i niezbędnymi instalacjami. Takie pomieszczenie można rozbudowywać i modyfikować w razie konieczności.
Przeczytaj również: Czy w Polsce można czuć się bezpiecznie?
Ochrona życia i zdrowia są najważniejsze
Zabezpieczenie mienia jest naturalnym odruchem i naszą misją jest służyć w tym wiedzą i doświadczeniem. Tak samo jest, gdy obawiasz się o swoje bezpośrednie, fizyczne bezpieczeństwo. Istnieją sposoby, byś mógł poczuć się bezpiecznie. Skarbce i drzwi pancerne wyposażone w funkcje paniczne produkujemy właśnie w tym celu. Zadzwoń lub napisz, porozmawiamy i odpowiemy na wszystkie pytania.
* https://www.filmweb.pl/film/Azyl-2002-31745
Zobacz też: