Bezpieczny azyl
Obecnie na rynku istnieje szereg dostępnych form zabezpieczenia nieruchomości przed włamaniem. Zwykle zatem im większy majątek, tym bardziej koncentrujemy się na jego ochronie i inwestujemy w nią pieniądze. Nie zawsze jednak wydatki są równe skuteczności. W przypadku wydzielonego pomieszczenia typu „safe room” możemy mieć za to pewność, że potencjalny napastnik nie będzie w stanie się do niego dostać. Kiedy warto pomyśleć o takim rozwiązaniu? Gdy mamy znaczny majątek i jesteśmy w posiadaniu wartościowych, unikatowych przedmiotów, których kradzież narazi nas na ogromne straty finansowe, lub istnieje realne ryzyko napadu, które może zagrozić bliskim. W pierwszym wypadku mówimy o pomieszczeniu sejfowym, za to w drugim o tzw. panic room, w którym można się schronić w razie zagrożenia. Najpierw skupmy się na pierwszym wariancie.
Czym jest safe room?
Może być on przygotowany w dwojaki sposób. Na etapie budowy domu można odlać z żelbetonu zaplanowane na ten cel pomieszczenie i zabezpieczyć wejście do niego drzwiami pancernymi. Inna metoda to wydzielenie pokoju z istniejącego już wnętrza, np. garderoby, schowka czy piwnicy, przy pomocy specjalnych, połączonych ze sobą paneli i wstawienie drzwi skarbcowych. Zaletą drugiego sposobu jest możliwość montażu w dowolnym momencie, późniejszego zdemontowania i przeniesienia w inne miejsce. Tego rodzaju azyl jest praktycznie niemożliwy do sforsowania dla napastników. Ściany wytrzymują atak ciężkim młotem czy nawet ostrzał z broni palnej. Dla kompletnej ochrony można także zainwestować w pancerne drzwi przeciwwybuchowe. Są one wykonane ze stali i betonu zbrojeniowego i nie poddają się nawet detonacji ładunku o wadze ok. 775 kg trotylu.
Sprawdź drzwi skarbcowe w Hartmann Tresore!
Twierdza nie do zdobycia
Tego rodzaju drzwi są wyposażone w zamek elektroniczny z kodem PIN i dwa awaryjne zamki mechaniczne. Co istotne, można otwierać je zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Zamykają się automatycznie po 10 sekundach od otwarcia. Oprócz zaawansowanego systemu zamknięcia pomieszczenie sejfowe warto podłączyć do sieci alarmowej budynku i wyposażyć w funkcję „cichego alarmu”, który powiadamia odpowiednie służby o napadzie w razie otwarcia drzwi pancernych. Nie tylko zwiększa to bezpieczeństwo, ale także umożliwia przechowywanie rzeczy o wyższej wartości niż ta możliwa do zdeponowania według obowiązujących przepisów.
Dowiedz się, jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą i włamaniem.
Domowy schron?
Jeśli dodatkowo chcemy, by pomieszczenie pełniło funkcję tzw. panic room, musimy dobrze przemyśleć jego wyposażenie. Ma to być bowiem miejsce, w którym bezpiecznie przeczekamy do przyjazdu odpowiednich służb w razie ataku napastników. Kluczowa będzie zatem lokalizacja takiego pokoju – im bliżej sypialni, tym lepiej. Powinniśmy zadbać także o dopływ powietrza, czyli wentylację z filtrami, oraz umieszczenie w nim gaśnicy. Warto jednak pamiętać, że wraz z wdrożeniem tego rodzaju inwestycji należy zmienić nawyki wszystkich domowników i dbać o dyskrecję. Żadne zabezpieczenia nie będą bowiem skuteczne, jeśli na noc zostaną otwarte okna, a alarm nie będzie uzbrojony.
Przygotowanie bezpiecznego pomieszczenia sejfowego z pewnością wymaga nakładów finansowych i dobrego zaplanowania, jednak może zapewnić spokój na lata.
Przeczytaj: