Przechowywanie broni i substancji niebezpiecznych zgodnie z przepisami

bezpieczne-przechowywanie-broni

Posiadanie broni palnej lub wszelkiego rodzaju substancji niebezpiecznych w domu lub firmie to duża odpowiedzialność. Dlatego w trosce o siebie, swoich bliskich i otoczenie należy je właściwie zabezpieczyć. W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić.

Przechowywanie broni palnej

Najważniejsze kwestie związane z przechowywaniem broni są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26. sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Zgodnie z tym dokumentem broń, a także amunicję, należy przechowywać w odpowiednio przystosowanym do tego pomieszczeniu, czyli w magazynie broni albo w urządzeniach „spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450”. Tak przechowywana broń musi mieć odłączony magazynek i być rozładowana.

Magazyn na broń musi być wydzielonym pomieszczeniem, najlepiej na piętrze, z murowanymi ścianami o niepalnej konstrukcji. Jeśli są w nim okna, to muszą być wyposażone w stalową siatkę i kratę z prętów stalowych lub w szyby kuloodporne. Drzwi powinny być co najmniej obite blachą stalową, posiadać blokadę przeciwwyważeniową, zamek i zasuwę zamykaną na kłódkę, choć optymalnym rozwiązaniem są po prostu drzwi pancerne. Pomieszczenie należy wyposażyć w środki gaśnicze. Poza tym konieczne jest zamontowanie w pomieszczeniu systemu alarmowego.

Jak i gdzie przechowywać broń palną?

W warunkach domowych rzadko mamy możliwość stworzenia magazynu broni, dlatego myśliwym czy chociażby osobom uprawiającym strzelectwo sportowe, pozostaje wybór wspomnianego w rozporządzeniu urządzenia. O jakich sprzętach konkretnie mowa? Chodzi zarówno o szafy pancerne, jak i o sejfy. W zasadzie wszystkie certyfikowane wyroby będą spełniały wymagany przepisami standard. W ofercie producentów, takich jak Hartmann Tresore można znaleźć wiele rozwiązań stworzonych z myślą o przechowywaniu broni. Wśród nich są sejfy na broń krótką i długą, sejfy na amunicję, a także, co szczególnie interesujące – sejfy samochodowe. Zainstalowanie sejfu na broń w samochodzie sprawi, że nawet w przypadku włamania nie dojdzie do kradzieży broni. Nie użyje jej też nikt nieupoważniony. Pamiętajmy, że nie powinniśmy zostawiać broni w aucie czy w miejscu zamieszkania, jeśli nie posiadamy tych zabezpieczeń.

Przeczytaj również: Dlaczego zawsze musisz przechowywać broń w sejfie?

Oczywiście strzelectwo lub myślistwo to pasje, którymi wielu chce się pochwalić. Można wyeksponować posiadaną broń nie rezygnując przy tym z wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Wszystko dlatego, że w ofercie producentów tego typu zabezpieczeń znajdują się ekskluzywne sejfy na broń z przeszkleniami wykonanymi ze szkła pancernego.

sejf na broń

Magazynowanie substancji niebezpiecznych

Nie tylko broń stanowi realne zagrożenie. Istnieje też ryzyko zatruć, poparzeń, wycieków czy wybuchów, dlatego nie ma wątpliwości, że materiały i substancje niebezpieczne w niepowołanych rękach również potrafią uczynić wiele szkód. Tym samym ich prawidłowe, zgodne z przepisami, składowanie jest niezwykle ważne. W przeciwieństwie do kwestii przechowywania broni, nie ma ujednoliconych przepisów dotyczących magazynowania niebezpiecznych substancji. Dlatego kierować należy się kilkoma aktami prawnymi, między innymi: ustawą o substancjach chemicznych i ich mieszaninach, a także ogólnymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Co wynika z tych przepisów i co jest dla nas najważniejsze? Z jednej strony konieczne jest ograniczenie dostępu osób nieupoważnionych, z drugiej przechowywanie materiałów niebezpiecznych w odpowiednich warunkach – z dala od ognia, wilgoci i innych czynników. Z pomocą przychodzą specjalnie zaprojektowane szafy na substancje niebezpieczne, w tym szafy ognioodporne. Można w nich przechowywać substancje łatwopalne, trujące, żrące, drażniące, a nawet materiały wybuchowe. To właśnie one dzięki przemyślanej konstrukcji zapewnią odpowiednią wentylację, zabezpieczą przed wyciekami, pomogą utrzymać odpowiednią temperaturę substancji i, co najistotniejsze, zapobiegną dostępowi do nich osobom niepowołanym. Wybierając szafę na materiały niebezpieczne, warto dopasować ją do konkretnych potrzeb, w czym pomogą sprzedawcy certyfikowanych szaf pancernych i sejfów.

*

Szukasz szafy, która będzie dostosowana do Twoich potrzeb? Odwiedź stronę Hartmann Tresore i porozmawiaj z naszym konsultantem lub skorzystaj z wirtualnej wyszukiwarki szaf oraz sejfów.