Chemikalia pod kontrolą
Agresywne chemikalia i niebezpieczne substancje, które są wykorzystywane w firmach produkcyjnych, przemyśle, laboratoriach czy na uczelniach technicznych, powinny być odpowiednio składowane. Zgodnie z prawem chemikalia w ilości wykraczającej poza codzienne potrzeby powinny być przechowywane w szafach na materiały niebezpieczne. Niezależnie od tego, czy substancje chemiczne są żrące, łatwopalne czy szkodliwe dla środowiska, powinny być umieszczone w pojemnikach, których ochrona odpowiada najbardziej restrykcyjnej normie europejskiej EN 14470-1. Solidna szafa lub sejf na chemikalia muszą więc spełniać te wymogi i jednocześnie zapewniać bezpieczeństwo przebywającym w pomieszczeniu ludziom, a także niwelować ewentualne zagrożenie dla środowiska.
Wyeliminowanie ryzyka to konieczność
Nieprawidłowo składowane substancje chemiczne mogą bowiem stanowić zagrożenie zarówno dla pracowników firmy, jak i dla środowiska. Dobór odpowiedniej szafy lub sejfu ma więc za zadanie m.in. zminimalizowanie ryzyka pożaru. Materiały łatwopalne powinny być składowane w szafach i sejfach, których odporność na wysokie temperatury wynosi odpowiednio: 90, 60, 30 lub 15 minut. Kolejny ważny parametr dotyczy wentylacji, ponieważ solidna szafa nie może odprowadzać toksycznych oparów do otoczenia. Jej funkcją jest także zatrzymywanie w środku niebezpiecznych wycieków.
Przeczytaj także:
Przechowywanie broni i substancji niebezpiecznych zgodnie z przepisami
Sejfy na chemikalia
Dobór odpowiedniego modelu szafy lub sejfu zależy od tego, jakie chemikalia lub substancje będą tam przechowywane. Dostępne są m.in.: szafy na substancje łatwopalne z możliwością automatycznego domykania drzwi, gdy temperatura otoczenia niebezpieczne wzrasta, szafy na płyny szkodzące zdrowiu i trujące, do przechowywania kanistrów, materiałów wybuchowych czy zagrażających wodzie. Możliwe jest także dowolne skonfigurowanie wnętrza, np. przez dobranie półek wannowych, które zapobiegają wyciekom chemikaliów, czy przestawnych i wysuwanych półek. Ponadto w szafach na materiały niebezpieczne stosuje się także dodatkowy wentylator, który umożliwia wymuszoną wentylację wnętrza pojemnika.
Przechowywanie niebezpiecznych substancji
Niektóre substancje wymagają oddzielnego składowania. Przykładem może być zakaz wspólnego przechowywania butli gazowych i płynów łatwopalnych. Ponadto poza doborem odpowiedniej szafy lub sejfu, należy także wydzielić na ich lokalizację odpowiednio oznaczone i wentylowane pomieszczenie o niskiej wilgotności. Konieczne jest także ograniczenie dostępu do niego osobom nieupoważnionym, co można rozwiązać, stosując np. drzwi pancerne. Dobór właściwych środków zależy od indywidualnych potrzeb i rodzaju przechowywanych substancji, a co za tym idzie – także regulacji prawnych.
Sprawdź: Szafy na materiały niebezpieczne w Hartmann Tresore