Sejfy do domu lub mieszkania
"Chcę mały sejf", "Szukam najmniejszego sejfu", "Szukam sejfu, ale takiego do domu/mieszkania" – to najczęstsze zdania, które słyszymy od osób, które rozpoczynają swoją przygodę z tematem pt. "Chcę kupić sejf".
Jeśli do rozmowy dochodzi w jednym z naszych salonów – potencjalni klienci kierują swoje kroki ku najmniejszym, kompaktowym modelom, które mamy na ekspozycji. Niektórzy wręcz pytają o "coś jeszcze mniejszego" – o kasetki.
Jeśli Ty również zastanawiasz się nad zainwestowaniem w zabezpieczenie dla Twoich wartości i stoisz przed dylematem "co wybrać" – pierwszą rzeczą wartą przeanalizowania jest to, jaką wartość mają przedmioty, które chcesz zabezpieczyć w sejfie. Drugą: ile takich cennych rzeczy posiadasz – z doświadczenia wiemy, że wartościowych rzeczy z czasem przybywa, nie na odwrót. Sejf to inwestycja na lata – nie może być zatem "jakiś", tylko adekwatny do Twoich potrzeb.
Wśród wielu osób, z którymi rozmawiamy, panuje również przekonanie, że nikt ich nie okradnie. Nie spodziewamy się włamania – tak samo jak nie spodziewamy się sytuacji losowej, jaką jest np. pożar. Włamania i pożary, mimo że nie planujemy ich, po prostu się dzieją!
Zatem, skoro już zastanawiasz się nad zainwestowaniem w sejf do domu lub mieszkania – powinien być on przede wszystkim adekwatny. Mieć odpowiednią klasę bezpieczeństwa, być odpowiednio ciężki (aby ograniczyć ryzyko wyniesienia go z całą zawartością), zakotwiony do podłogi lub do ściany. W dalszej części artykułu dowiesz się więcej na temat klas bezpieczeństwa i różnych konfiguracji. Wtedy wybór na pewno będzie łatwiejszy!
Funkcje sejfów domowych
Sejfy domowe powinny spełniać określone funkcje. Oto one:
- • ochrona przed kradzieżą: sejf domowy lub taki, który jest zamontowany w mieszkaniu, zapewnia doskonałe zabezpieczenie przed kradzieżą. Jeśli przedmioty są zabezpieczone w sejfie, to aby dostać się do nich, należy najpierw sforsować sejf bądź go wynieść, a na to potrzeba czasu, którego złodziej najzwyczajniej w świecie nie ma;
- • ochrona przed pożarem i innymi zagrożeniami: nie tylko złodzieje stanowią zagrożenie dla naszych cennych przedmiotów. Pożary, powodzie lub inne klęski również mogą spowodować straty. Sejf, w zależności od konfiguracji, może zapewnić ochronę przed tymi zagrożeniami;
- • spokój umysłu: wiedza, że nasze cenne rzeczy są bezpieczne, daje nam spokój umysłu. To ogromna wartość w tych zabieganych czasach!
- • elegancki design: nowoczesne sejfy nie tylko są funkcjonalne, ale także prezentują się stylowo. Możemy dostosować je do wystroju wnętrza, dzięki czemu stanowią one estetyczny dodatek do naszego mieszkania;
- • inwestycja na lata: sejf to inwestycja długoterminowa. Dobrze utrzymany sejf może służyć przez wiele lat, co sprawia, że jest to opłacalna inwestycja w długotrwałe bezpieczeństwo naszych dóbr;
- • wartość dziedziczona: sejf może stać się wartościowym dziedzictwem dla naszych potomków. Przekazywanie go kolejnym pokoleniom to sposób na zachowanie rodzinnych skarbów i tradycji.
Co najczęściej przechowujemy w sejfach domowych?
Sejf to produkt, który zabezpiecza nie tylko gotówkę, ale również ważne dokumenty, klucze, kosztowności (biżuterię, kamienie szlachetne, kruszce), broń, nośniki danych oraz mniejszą elektronikę, numizmaty i różne inne kolekcje. Jednak w sejfie możesz zdeponować wszystko to, co dla Ciebie ma wartość, często są to produkty o wartości sentymentalnej, a tym samym bezcenne.
W zależności od tego, co w sejfie jest przechowywane, może on być odpowiednio wyposażony we wnętrzu: począwszy od wolnej przestrzeni na większe wartości, poprzez przestawne półki, szuflady, a skończywszy na "uszytym" w pełni na miarę wnętrzu (mebel z półkami, przegrodami, szufladami, oświetleniem LED).
Może Cię zainteresować: Zastosowanie sejfów domowych – rodzaje i wyposażenie
Klasa bezpieczeństwa sejfu – co to takiego?
Na drzwiach każdego sejfu znajduje się tabliczka określająca jego klasę bezpieczeństwa. Klasa bezpieczeństwa to oznaczenie tego, w jaki sposób skonstruowany jest sejf i określa czas odporności na uszkodzenia mechaniczne (innymi słowy – ile czasu potrzeba na częściowe i całkowite włamanie do sejfu, przy użyciu różnorakich narzędzi).
Im wyższa klasa sejfu, tym lepsza jego konstrukcja – grubsze drzwi, solidniejsze rygle, grubsze ściany, wypełnione specjalnymi materiałami.
Im wyższa klasa bezpieczeństwa sejfu, tym wyższe wartości można w nim przechowywać.
Zamki sejfowe – jakie opcje oferujemy?
Każdy sejf domowy (w standardzie) wyposażony jest w zamek kluczowy (w komplecie są 2 klucze mechaniczne). Klientom, dla których takie klucze mogą być problematyczne (konieczność dbania, aby nie dostały się w niepowołane ręce), oferujemy inne zabezpieczenia. Sejf domowy może być wyposażony w:
- • zamek elektroniczny – najczęściej taki zamek ma masterkod oraz kod bądź kody użytkownika. Wystarczy zapamiętać PIN, aby w łatwy i szybki sposób otworzyć drzwi sejfu. Zamki elektroniczne dostępne w ofercie Hartmann Tresore zasilane są bateriami. Przed wyczerpaniem baterii sygnał dźwiękowy informuje o konieczności ich wymiany;
- • zamek szyfrowy – ustawienie na tarczy odpowiedniego szyfru to inny rodzaj zamknięcia stosowany w sejfach. Wymaga on precyzji, natomiast to jeden z popularniejszych zamków dla tych osób, które nie lubią kodów i baterii. Zamek na szyfr to ten typ zamknięcia, które na pewno kojarzysz z amerykańskich filmów, w których sejf pojawia się jako rekwizyt;
- • biometrykę – aby otworzyć sejf, wystarczy do czytnika przyłożyć palce. I już!
- • zamek bluetooth – jeśli wcześniejsze zamki nie wydają Ci się atrakcyjne, proponujemy możliwość otwarcia sejfu za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej w Twoim smartfonie.
Nie wiesz, który wybrać? Przeczytaj nasz poradnik "Jaki zamek do sejfów wybrać?".
Gdzie najlepiej zamontować sejf?
Sejfy domowe najlepiej montować w miejscach niewidocznych i nieoczywistych, np. w zabudowie meblowej. Ważne jest, aby do sejfu był łatwy dostęp, szczególnie jeśli zamierzasz często z niego korzystać.
Mamy dwie kategorie produktów, które są szczególnie dyskretne – są to sejfy ścienne i sejfy podłogowe, jednak one wymagają odpowiedniej przestrzeni i miejsca, dlatego warto je rozważyć na etapie remontu bądź budowy domu lub mieszkania.
Podsumowanie
Podsumowując, sejf domowy to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy dbają o bezpieczeństwo swoich cennych przedmiotów, dokumentów i danych. To inwestycja, która daje spokój umysłu, a jednocześnie może być eleganckim elementem wystroju wnętrza. Niezależnie od tego, czy obawiamy się kradzieży, pożaru czy innych zagrożeń, sejf może znacząco przyczynić się do ochrony naszych wartościowych dóbr.
Sprawdź jeszcze: W gotówce czy w banku – jak przechowywać pieniądze?