7 praktycznych sposobów na uniknięcie kryzysu finansowego

Mężczyzna ze skarbonką wyciągający z niej swoje oszczędnośći

Teoretycznie każdy z nas – zarówno w życiu osobistym, jak i w biznesie – powinien być przygotowany na problemy finansowe. W praktyce jednak większość osób nie myśli o zabezpieczeniu swojego kapitału, jeśli niebezpieczeństwa nie widać na horyzoncie. Teraz jednak zagrożenie jest niezwykle realne. Dlatego każdy, kto jeszcze nie zaczął przygotowywać się na kryzys finansowy, powinien jak najszybciej przemyśleć wdrożenie zaproponowanych przez nas praktyk.

Gromadzenie rezerw gotówki

Dywersyfikacja oszczędności jest jednym z najlepszych rozwiązań dla każdego, kto poważnie myśli o zabezpieczeniu swoich finansów. W dobie kryzysu to gotówka ma największą wartość, dlatego warto mieć pod ręką jej rezerwy. Inwestycje w nieruchomości, dzieła sztuki, antyki czy numizmaty, to często przedmioty bardzo wartościowe, jednak w czasie kryzysu trzeba liczyć się z tym, że trudno je będzie spieniężyć. Z tego względu zachowanie rezerw gotówki to priorytet – to właśnie one powinny stanowić naszą „poduszkę finansową”, gdy pojawią się trudności z utrzymaniem płynności finansowej. Zaoszczędzonej gotówki nie powinniśmy jednak chować pod materacem ani w skarpecie. Pieniądze można przechowywać na koncie w banku, ale jeśli uznamy to za nieopłacalne, to najwygodniejszym rozwiązaniem będzie przechowywanie ich w bezpiecznym sejfie. W Hartmann Tresore nie brakuje niewielkich sejfów idealnych do wykorzystania w domu lub w gabinecie.

Czytaj również: Ujemne oprocentowanie oszczędności. Czy nadal warto deponować pieniądze na rachunkach oszczędnościowych?

Solidna analiza budżetu

Posiadanie oszczędności to jednak nie wszystko. By odpowiedzialnie zarządzać swoimi finansami musimy wiedzieć, ile rzeczywiście mamy pieniędzy i co ważniejsze – na jak długo nam one wystarczą. Bez dokładnej analizy budżetu domowego lub firmowego może okazać się, że realne oszczędności, jakimi dysponujemy, są niewystarczające, a zgromadzone do tej pory środki dawały jedynie złudne poczucie bezpieczeństwa.

Nienadpłacanie kredytów

Przy okazji analizy swojej sytuacji finansowej, warto przyjrzeć się płaconym kredytom. Mając duże nadwyżki finansowe – owszem – można je nadpłacić, ale nie zawsze warto. Dlaczego? Niektórzy boją się inflacji oraz wysokich stóp procentowych, jednak warto zauważyć, że w przypadku kryzysów, banki centralne obniżają stopy procentowe, aby rozruszać gospodarkę. Tym samym koszty kredytów maleją.

Eliminowanie zbędnych wydatków

Wspomniana analiza budżetu nie tylko odsłania przed nami szczerą prawdę o posiadanych możliwościach finansowych, ale też umożliwia podjęcie kolejnych kroków. Dzięki uczciwej analizie zidentyfikujemy słabe punkty, dostrzeżemy, co daje nam szanse na dodatkowe oszczędności i jakie wydatki można zredukować. Znalezienie oraz wyeliminowanie zbędnych wydatków jest w tym wypadku kluczowe. Klasa ekonomiczna zamiast klasy biznes w samolocie? Niewielki hotel zamiast luksusowego resortu? Zakup dobrych branżowych książek i czasopism zamiast drogiego kursu? Używany samochód w dobrym stanie zamiast nowego? Czemu nie!

Liczenie w skali roku

Warto odpowiedzieć sobie na pytania, czy nie tracimy pieniędzy na odsetki za przeterminowane płatności, o których zwyczajnie zapominamy? Czy nie płacimy stałej kwoty za prowadzenie konta, podczas gdy jest sporo ofert bezpłatnych rachunków? Czy nie ucieka nam gotówka, na abonamenty za coś, z czego nie korzystamy? Takie z pozoru niewielkie kwoty zebrane razem generują duże i zupełnie niepotrzebne koszty. Dlatego warto liczyć wydatki w skali roku. 30, 50 czy 70 złotych to nie dużo, ale pomnożone przez 12 miesięcy dają już znaczącą sumę.

Czytaj również: Utrzymanie płynności finansowej za wszelką cenę? Portfel oszczędności w dobie koronawirusa 

Przejrzenie dokumentów

W czasie, gdy kryzys finansowy staje się realny, warto również przyjrzeć się umowom zawartym z bankami i ubezpieczycielami. Być może będziemy mogli skorzystać z wakacji kredytowych lub nasza polisa ubezpieczeniowa gwarantuje ochronę w przypadku utraty źródeł dochodu? Warto wiedzieć o tym wcześniej. A co, jeśli nie mamy żadnej ochrony? To może być ostatni moment, by rozważyć zakup polisy.

Planowanie

Planować zawsze warto, ale w czasach kryzysu jest to szczególnie ważne. Wiedząc, jakie mamy cele, jaką drogą chcemy iść i ile nas to będzie kosztować, łatwiej unikać błędów oraz podejmować rozsądne decyzje. I nie ma znaczenia, czy będzie to długoterminowy plan marketingowy dla firmy, plan podróży służbowej lub wakacyjnej, czy też plan zakupów spożywczych na najbliższy tydzień. Korzystne efekty planowania zawsze są takie same.

Mogą cię również zainteresować: