Ekologiczny trend rośnie w siłę
Jeszcze kilka lat temu zaledwie 6 proc. małych i średnich firm w Polsce badało wpływ swojej działalności na środowisko naturalne, a 40 proc. w ogóle nie interesowało się zagadnieniem ekologii[1]. To jednak zmieniło się za sprawą stopniowego wprowadzania zmian w regulacjach prawnych i wymogach dotyczących np. energooszczędności budynków. Dziś cały świat stawia na naturę, a ekologiczny trend jest widoczny także w biznesie.
Według Eurobarometru coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw w Europie przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla i efektywnie gospodaruje energią oraz surowcami[2]. Firmy podążają za wyborami konsumentów, którzy wolą korzystać z usług i produktów wytwarzanych przez świadomych, dbających o środowisko producentów. Niezależnie od tego, czy firma jest mała, czy ma już duże doświadczenie i zaplecze w swojej branży, powinna przyjrzeć się temu, jaki ma wpływ na środowisko i zniwelować negatywne czynniki.
Możliwości jest wiele, poczynając od zminimalizowania zużycia papieru i zbierania makulatury, przez zastosowanie energooszczędnych żarówek, po utylizację zużytych sprzętów i materiałów, a także właściwe magazynowanie niebezpiecznych substancji. Wprowadzenie takich innowacji może przynieść wiele korzyści, np. mniejsze koszty eksploatacji, ograniczenie ryzyka skażenia wody czy zatrucia się pracowników niebezpiecznymi substancjami.
Uwaga na chemikalia szczególnie niebezpieczne dla środowiska i ludzi
W wielu przedsiębiorstwach nie tylko tych o profilu przemysłowym wykorzystywane są substancje wymagające specjalnego przechowywania. Dotyczy to w szczególności chemikaliów szkodliwych dla zdrowia, substancji łatwopalnych i grożących wybuchem. Nawet w małych zakładach silne substancje chemiczne powinny być przechowywane w przystosowanych do tego celu specjalnych pomieszczeniach i szafach na materiały niebezpieczne, zwanych w zależności od przeznaczenia również szafami ekologicznymi, szafami na chemikalia czy szafami na substancje łatwopalne i materiały wybuchowe.
Najgorszym z możliwych rozwiązań jest wykorzystywanie do zabezpieczenia tego typu substancji pudełek, puszek czy słoików po zużytych artykułach spożywczych, które znajdują się w szafkach czy nawet w lodówkach obok żywności. Na szczęście składowanie ich w solidnych, ekologicznych szafach to nie tylko zdroworozsądkowe postępowanie, które chroni pracowników i środowisko przed potencjalnymi szkodami, ale także wymóg prawny.
Szafa ekologiczna, czyli ochrona środowiska w firmie
W każdej firmie, a także instytucji, gdzie magazynowane są substancje zagrażające środowisku i ludziom, powinny znaleźć się specjalne szafy ekologiczne. Szafy na materiały niebezpieczne pełnią trzy podstawowe funkcje: zapobiegają powstawaniu pożarów, minimalizują ilość szkodliwych oparów odprowadzanych do otoczenia i zapobiegają powstawaniu wycieków szkodliwych substancji.
Najlepsze szafy ekologiczne są wykonane z niepalnego, nieiskrzącego i nierdzewiejącego kompozytu o odporności przeciwpożarowej od 15 do 90 minut, choć spotyka się również szafy wykonane z wysokiej jakości blachy. Ich korpusy umożliwiają dopływ powietrza do wnętrza przez otwory wentylacyjne, a szczelne półki wannowe pomieszczą nawet ciężkie kanistry o dużych pojemnościach i uniemożliwią ewentualny wyciek płynów z pojemników na zewnątrz szafy. Wnętrze tych szaf jest wentylowane mechanicznie, a powstające opary filtrowane przed odprowadzeniem.
Odprowadzenie oparów zapobiega stężaniu i mieszaniu się różnego rodzaju oparów, co minimalizuje ryzyko zatrucia personelu czy wystąpienia samozapłonu. Z uwagi na dostępność wielu modeli można dobrać szafę ekologiczną dopasowaną gabarytami, pojemnością, wagą, a także wyposażeniem do dowolnych potrzeb. Co ważne, szafy spełniają restrykcyjną normę europejską EN 14470-1, dzięki czemu sprawdzą się nawet w najbardziej wymagających branżach. Warto pamiętać, że inwestycja w tego rodzaju zabezpieczenie to nie jest zbędny koszt w firmie, ale gwarancja bezpieczeństwa i redukcja zagrożeń dla środowiska wynikających z działalności przedsiębiorstwa.
Sprawdź w Hartmann Tresore:
Ekologiczna szafa magazynowa w Hartmann Tresore
Szafy na materiały niebezpieczne w Hartmann Tresore
[1] http://www.ekologia.pl/wiadomosci/srodowisko/polskie-firmy-nie-dbaja-o-srodowisko,20040.html
[2] http://forsal.pl/galerie/766345,duze-zdjecie,1,ekologia-europejskie-firmy-coraz-bardziej-dbaja-o-srodowisko.html
Przeczytaj również: